... Vlk v ovčím rouše neštěká, ale kouše...

Bulgakov, M. : Mistr a Markétka

29. února 2008 v 0:02 | Maňas |  ► Čtenářskej deník (v očích školstev- bez hodnoty... a z pozdějších rozhodnutí- bez abecedního řazení)
Obsah:
Jedná se o román psaný v magickém realismu - prolíná se zde fantaskní svět nadpřirozených bytostí s reálným světem, tedy Moskvou v 20. a 30. letech (= autorova současnost). Hlavní dějovou linii tvoří příběh Piláta Pontského a příběh Mistra a Markétky, který je inspirován "Faustem".
Hlavními postavami jsou Mistr (v příběhu se nedozvídáme jeho jméno, je to umělec unikající před režimem), Markétka (Mistrova milá, je odvážná a vášnivá), Wolland (ztělesnění ďábla),
Wollandova svita (tvoří ji Kňour, Korovjev, Azazelius a Hella),Jeshua ha - Nocri - ježíš a
Pilát Pontský (správce Judaje)
Příběh začíná setkáním dvou literátů, kteří se navzájem utvrzují nad neexistencí Ježíše. Do hovoru se jim vmísí jakýsi cizinec Wolland, který je však ujišťuje o opaku a proto jim také začne vyprávět příběh o Pilátu Pontském. Cizinec také předpoví smrt Berlioze - jednoho z literátů, která se zanedlouho vyplní. Ivan Nikolajevič (druhý z literátů) proto začne Wollanda pronásledovat, ale nakonec pro své nevěrohodné chování skončí v blázinci. Dostane se na kliniku profesora Stravinského, který již léčí většinu Wollandových obětí - nakonec i Mistra. Mistr začne vyprávět Ivanovi svůj milostný příběh o něm a o Markétce (Markétka byla vdaná, ale i přes to chodila každý den za Mistrem a pozorovala ho, jak píše svůj román. Jejich láska jen vzkvétala, ale jednoho dne se Mistr záhadně vytratil a od té doby jeden druhého neviděli). Markéta je však velice odvážná a za záchranu svého milovaného Mistra se nebojí ani upsat svou duši ďáblu. Wolland toho využije a Markétka se ocitá u něj ve službách. Za její vzornost a za to, jak je statečná se jí však dostává milosti a také jednoho přání. Markétka si samozřejmě přeje zpět svého Mistra. I když jsou oba mrví, jsou nakonec šťastní.

Úryvek:
"…to všecko pronášela, když kráčeli k věčnému domu, a Mistrovi se zdálo, že její slova plynou jako bublavý potůček za jejich zády. V jeho neklidném, bolestně zraňovaném vědomí se rozhostil smír. Cítil se svoboden po tom, co sám propustil na svobodu svého hrdinu, který zmizel v nekonečnu omilostněn v oné sváteční noci, on, syn krále hvězdopravce, nelítostný pátý prokurátor Judeje a jezdec Zlatého kopí Pilát Pontský. "

Osobní ohodnocení:
Do Mistra a Markétky jsem se ihned začetla. Sice jsem párkrát musela zvednou hlavu od knížky a urovnávat si všechny obdržené informace, abych věděla kde právě teď vypravěč zakotvil, ale jinak byla knížka nesmírně čtivá a rozhodně zajímavá. A i přes takové pasáže, kde tramvaj uřízla Berliozovi hlavu, nebo kde se musela Markétka koupat nahá v krvi, se mi knížka zdála svým způsobem i roztomilá a co se Markétčiny lásky týče i trochu romantická.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ivetka ivetka | Web | 29. února 2008 v 0:06 | Reagovat

Souhlasím, knížka je úžasná.. jedna z mých velice oblíbených☺

Krásně se tam prolíná fantazie se skutečností... miluju tu knížku...♥

2 Kick a.s.s. Kick a.s.s. | 29. února 2008 v 0:10 | Reagovat

... ;-)... vítej, cizinče... na stejné vlně... zkrátka... Mistr a Markétka... mistrovské dílo...

PS: dotaz... jak si vložila to srdíčko na konci;-)))

3 T.Louie T.Louie | Web | 7. srpna 2008 v 10:40 | Reagovat

jojo, nádherná kniha... :) Ruská literatura je celkově (podle mě) nejlepší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama