... Vlk v ovčím rouše neštěká, ale kouše...

Hrabal, B. : Ostře sledované vlaky

29. února 2008 v 0:49 | Maňas |  ► Čtenářskej deník (v očích školstev- bez hodnoty... a z pozdějších rozhodnutí- bez abecedního řazení)
Obsah:
Jedná se o povídku odehrávající se v roce 1945 v prostředí jednoho malého vlakového nádraží. Realistickým způsobem je zde ztvárněno téma německé okupace a útok na Dráždany.
Hlavním hrdinou je výpravčí v zácviku Miloš Hrma.
Válka už pomalu končí a nádražím projíždějí kromě osobních vlaků a vagónů se zvířaty odsouzených k jatkám i ostře sledované transporty s německými vojáky. Miloš Hrma, který je na nádraží zaměstnán se díky špatné sexuální zkušenosti pokusí o sebevraždu, ale na poslední chvíli ho kdosi zachrání. Po nástupu do práce se opět setkává se svou dívkou, které je vše velice líto a tak dá se s Milošem opět dohromady. Po té se však výpravčí Hubička domluví spolu s Milošem, že ostře sledovaný vlak, jenž veze náklad zbraní a výbušnin vyhodí do povětří. Vše končí tragicky úmrtím Miloše.

Citát:
"Jednu jízdenku prosím! A ona mne poznala a povídá: Pane výpravčí, ale kam? Povídám: Jedu tam, kam se vaše oči podívají poprvé…"

Osobní hodnocení:
Pokus o sebevraždu, válka, mrtvé koně, jatka, týrání zvířat, smrt… ten námět na mě působil opravdu hodně depresivně. Ačkoliv si myslím, že to byl vcelku poutavý příběh, který byl sepsán takovým zvláštním poetickým způsobem, nezanechal ve mně moc dobrý pocit. … Kam se podělo žij a nech žít?!...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 16. července 2015 v 9:08 | Reagovat

Tahle kniha mě nijak neokouzlila abych řekla pravdu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama