... Vlk v ovčím rouše neštěká, ale kouše...

King, S. : Osvícení

29. února 2008 v 0:13 | Maňas |  ► Čtenářskej deník (v očích školstev- bez hodnoty... a z pozdějších rozhodnutí- bez abecedního řazení)
Obsah:
Jedná se o velice úspěšný hororový román, jehož děj se odehrává v horském hotelu Overlook.
Hlavními hrdiny jsou Jack Torrance (který často mívá násilnické sklony. Očekává se od něj, že svou rodinu bude za každých okolností chránit.), Wendy Torrance (svědomitá Jackova manželka) a jejich pětiletý syn Danny, který má nadpřirozené schopnosti ( je "osvícený", často si povídá se svým "smyšleným" kamarádem).
Jack Torrance přijme práci v horském hotelu Overlook, kde se snaží dopsat svou hru.
Manželka Wendy a syn Danny jedou samozřejmě s ním a hned po příjezdu se všichni seznámí s černým kuchařem Dickem Hallorannem. Ten okamžitě pozná, že má Danny stejné schopnosti jako on (je "osvícený"). Dick Dannyho před hotelem varuje (především před pokojem číslo 217) a pak společně s posledními ubytovanými hosty odjíždí. Rodina se tak octne v celém hotelu zdánlivě sama a naprosto odříznuta od okolního světa. Danny okamžitě pozná, že s hotelem není něco v pořádku. Příčinou jeho "krvavých vizí" jsou události, které se v hotelu před mnoha lety událi. Danny však není jediný, kdo je tyto vize schopen vidět. Pozoruje je i Jack, kterého přízraky nabádají, aby svou rodinu vyvraždil a tak se o to pokusí.
Po dlouhém a úmorném boji o život však přijíždí Dick, který byl Dannym telepaticky přivolán. Nakonec celý hotel s Jackem i se svými přízraky díky přetlakovanému kotli vybouchne a Wendy s Dannym se zachrání.

Osobní hodnocení:
Tohle byla vůbec první knížka od Stephena Kinga, která se mi dostala do ruky a možná že i první knížka vůbec (tedy když nepočítám Větrného krále, Perníkovou chaloupku a 365 Hajadánových pohádek). Musím se přiznat, že jsem ji začínala číst snad 100 krát a když jsem se už konečně dostala do děje, neodvážela jsem se pokračovat večer nebo snad v noci, kdy všechny ty věci za okny připomínaly oživlé keře z hotelové zahrady a vůbec celý dům připomínal v jisté chvíli hotel Overlook. Nicméně když se na ni zpětně a po shlédnutí filmové verze podívám, hodnotím ji, jako opravdu výjimečnou Kingovu knížku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kaka Kaka | 29. února 2008 v 0:31 | Reagovat

The Shining je podle mně nejlepší Kingovo dílo. Jestlis viděla tu starší filmovou verzi s Nicholsonem, je daleko lepší než ta novější. A Ačkoli Nicholsona nemám ráda, za tohle bych mu postavila pomník v nadživotní velikosti :o))

2 Kick a.s.s. Kick a.s.s. | 29. února 2008 v 0:42 | Reagovat

... paří ti podraz a soulhas... noční nájzedníku... ;-)))

3 Anie Anie | Web | 16. července 2015 v 9:02 | Reagovat

Souhlasím. Je to jedna z jeho nejlepších knih. Doporučit pak můžu třeba Vrabci znovu letí. To je první kniha, kterou jsem od Kinga četla a díky ní dnes patří k mým oblíbeným autorům

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama