... Vlk v ovčím rouše neštěká, ale kouše...

Levin, I. : Rosemary má děťátko

29. února 2008 v 0:30 | Maňas |  ► Čtenářskej deník (v očích školstev- bez hodnoty... a z pozdějších rozhodnutí- bez abecedního řazení)
Obsah:
Jedná se o známý hororový román balancující na pomezí snu a reality. Jeho příběh se odehrává v 60. letech 20. století v New Yorku a hlavní zápletka se točí okolo mladého manželského páru, který se přistěhuje do záhadného domu, o němž panují záhadné zvěsti.
Hlavní postavy jsou novomanželé Rosemary a Guy.
Příběh začíná telefonátem realitní agentky, která sděluje mladým novomanželům, že dům v Bamfordu je volný a mohou se tam ihned nastěhovat. Rosemary a Guy tedy neváhají a i přes špatnou a děsivou pověst domu a rady svých přátel se do něj nastěhují. Vše jde zpočátku jako po másle - Guy je začínající herec a Rosemary se svědomitě připravuje na roli matky, i když dítě zatím nečeká. Oba se také seznámí s manžely Castevetovými, kteří bydlí hned vedle nich. Rosemary se sice moc nezamlouvají, ale Guy se s Romanem Castevetem velice sblíží a tráví spolu čím dál tím více času. Krátce na to Rosemary za podivných okolností otěhotní a díky záhadnému oslepnutí jiného herce dostává Guy velkou hereckou šanci. Castevetovi se mezitím stále více vtírají do přízně mladého páru a nepokrytě Rosemary organizují život. Postupem času začne mít nastávající maminka z řady náznaků a podivných náhod podezření, že jejich sousedé praktikují čarodějnictví a chtějí její dítě pro své temné obřady. Rosemary to nedá spát a tak pátrá kde se dá až se nakonec stane paranoidní a nikomu nedůvěřuje. Upadne do bezvědomí a probudí se ve své posteli, kde ji Guy sděluje, že porodila mrtvé dítě.
Závěr je velice překvapivý: Rosemary nakonec zjišťuje, že vše je tak, jak předpokládala a v satanistickém konventu jsou naprosto všichni její blízcí - její doktor, Guy, manželé Castevetovy i ostatní obyvatelé domu. Také zjišťuje, že její syn Andy je naživu a stal novým převtělením satana.

Citát:
A zvedla pěsti a ječela ke stropu : "Bože! Bože! Bože! Bože!"
"Bůh je mrtev!" hřímal Roman. "Bůh je mrtev a Satan žije! Teď je rok jedna, první rok našeho Pána!"

Osobní hodnocení:
Asi do poloviny knížky mě sužovala akutní zvědavost zjistit, jestli se konečně něco zásadního stane nebo jestli je Rosemary jen paranoidní pověrčivý pošuk, co si myslí, že její sousedé jsou vyšinutí satanisté. Musím však říci, že poté, co jsem dočetla poslední řádek a zaklapla knížku, musela jsem hodně dlouho prostě jen tak sedět a přemýšlet. Celý příběh byl totiž do nejmenších prkotin naplánovaný, promyšlený a veškeré detaily, o kterých byste ani v nejmenším neřekli, že jsou důležité, do sebe už od samého začátku přesně zapadaly. Když už jsem si také konečně začínala myslet, že ubohá Rosemary patří upoutat na lůžko, přišel nepředvídatelný závěr, který mě uvedl v přesvědčení, že Ira Levin je opravdu vynikající spisovatel.

…Rosemary má děťátko je jeden z mých nejoblíbenějších hororů a tak jsem si nemohla nechat ujít ani pokračování - "Rosemary a její syn". I když se nejspíš budu opakovat, musím konstatovat, že Ira Levin je vskutku mistr ve svém oboru. Knížka je opět protkaná zdánlivě náhodnými detaily, které vyvrcholí v samotném závěru. Ten však zůstává otevřený a je jen na čtenáři, jestli uvěří, že Rosemary se zdála pouze děsivá noční můra nebo byla vše pravda a Rosemaryno probuzení ze snu bylo jen iluzí…Co dodat…zkrátka geniální…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama