... Vlk v ovčím rouše neštěká, ale kouše...

Mácha, K. H. : Máj

28. února 2008 v 23:57 | Johnnie |  ► Čtenářskej deník (v očích školstev- bez hodnoty... a z pozdějších rozhodnutí- bez abecedního řazení)
Obsah:
Děj této rozsáhlé básnické skladby je celkem jednoduchý a jen mlhavě nastíněný.
Za prvního májového večera se Jarmila rozhodne ukončit svůj život sebevraždou z žalu nad osudem svého milence Viléma, který byl loupežník a zavraždil Jarmilina svůdce, kterým byl jeho otec. Vilém o tom ale nevěděl. Za vraždu je pak uvězněn a popraven.

Osobní hodnocení:
Upřímně (a nechtěla bych se tím dotknout lidí považujících Máchu za bůhvíjakého umělce) jeho díla ani samotného Máchu nějak moc neuznávám… Máj není ta nejhorší báseň, kterou jsem kdy četla (na pana Bezruče podle mě nemá nikdo) a ani nejsem úplně proti jeho používání moderního jazyka a novotvarů (když uvážím, že s přáteli mluvíme způsobem, který by klidně mohl dát základ zbrusu novému jazyku)… Krajinu kolem Bezdězu také znám a ráda obdivuji její krásy (hlavně na podzim, je tam hojnost hub)… a v tragických baladách si libuji, takže jediný důvod mého odporu k této básni spatřuji ve vzpomínce na základní školu, když jsem se jí za trest musela kus učit zpaměti .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 16. července 2015 v 9:00 | Reagovat

Mě osobně Máj taky nějak neuchvítil

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama