... Vlk v ovčím rouše neštěká, ale kouše...

RECENZE: Islámskému státu na dostřel: válka v Sýrii očima novinářek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové (Mladá Fronta a. s., Praha: 2015)

22. února 2016 v 21:38 | Markéta V. |  ► Čtenářskej deník (v očích školstev- bez hodnoty... a z pozdějších rozhodnutí- bez abecedního řazení)
...Málokdo by v české zemi mohl říci, že má s válkou v Sýrii a migranty jinou zkušenost, než tu, která je mu servírována z médií. Hovoří v nich politici, promlouvají v nich odborníci, vyjadřují svůj názor laici....ale kdo z nich se s uprchlíky skutečně setkal? Novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová se vydaly tam, kde končí zprostředkovaná interpretace a začíná autentická zkušenost. Jak v úvodu vykládají: "Tuto knihu jsme napsaly proto, abychom ukázaly, jak moc je válka v Sýrii skutečná. A jak moc v ní jde o život..." Podél hranic Sýrie a Turecka se s dvacetikilovými batohy, potřebnou technikou a nutnou dávkou odhodlání obě novinářky vydávají poznat na vlastní pěst životy a postoje místní lidí. Cíl je naprosto jasný: město Kobaní, aneb Stalingrad Blízkého východu, jak se mu často díky své historické paralele s nedobytným, avšak zdevastovaným městem z druhé světové války, přezdívá. Pseudonym nelže - ruiny, trosky, totální devastace, sporadicky fungující elektřina i voda a uprostřed rozbombardované betonové džungle původní obyvatelé se svými osudy, kteří statečně bojovali a bránili město. Surové výpovědi přeživších promlouvají ke čtenáři nejen hrotem pera, ale i hledáčkem objektivu a tak se očima novinářek můžeme podívat na západ slunce nad rozbombardovaným městem, děti, hrající si v sutinách, ženy v maskáčích na frontě, snajperské místnosti nebo mrtvé vojáky IS, kteří jsou v okolí centra zhruba tak frekventovaní jako papírky od bonbónů. A co od knížky očekávat? Autorky znají odpověď na důležitou otázku "proč".....Proč někteří prchají a někteří zůstávají? Co je hlavním motivem uprchlíků? S čím se musí potýkat ti, kteří zůstali v blízkosti pozic Islámského státu? Kdo ekonomicky podporuje Islámský stát? Co je příčinou občanských nepokojů na Blízkém východě?....Knížka je o válce, která představuje humanitární katastrofu pro miliony lidí, prchajících z velkého bojiště jménem Sýrie. Je o lidech, kteří zažili, pro lidi, kteří by chtěli pochopit...(s. 106 - 107: "Kobaní. Část města byla zníčena i nálety spojeneckých vojsk, která bombardovala pozice IS. Po skončení bojů zůstalo v ulicích téměř dva tisíce mrtvých těl.")
(s.16: "Naše první cesta s foťákem do ruin města. Nedaleko našeho hotelu si v místě, kde býval dům její rodiny, hrála tato holčička. Už se pomalu stmívalo, my jsme rozmlouvaly s jejím otcem, když jsme si všimly, jak si sousředěně hraje s jednou z mála hraček, které jí zbyly. Nejde o aranžovaný portrét, tak vypadá prostě život dítěte v Kobaní...")
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama